ویدئووال ایرانی  

این روزها خیلی صحبت از تولید ویدئووال ایرانی مطرح هست و شرکتهای دولتی دوست دارند که تولیداتی را مصرف کنند که برچسب تولید داخل را داشته باشد شرکت فراصنعت در راستای درخواست برخی از مشتریان خود اقدام به تولید ماینتور ویدئووال نموده است .
حقاقی که پیرامون تولید  یا مونتاژ ویدئووال ایرانی هست را که باید هر خریداری نسبت به آنها اطلاع داشته باشد تا در پس از خرید دچار مشکل نشود به شرح ذیل است
در زمینه ویدئووال ایرانی اوضاع مونتاژ خیلی جالب نبیست چرا که برخها از  شرکتها مدعی این کار بدون داشتن هیچگونه امکاناتی  و رعایت  استانداردی ، قطعات را بطور کامل واردات میکنند  و اینجا به بستن پیچها مشغول هستند.
شاید شما بخواهید بدانید قطعات یک ویدئووال  چه هست ؟ یک عدد پنل ، یک عدد برد پاور و یک عدد برد ویدئو و قاب پشت و تمام  ، بله این همه ظاهر یک کالای ویدئووال ایرانی است .
نکته ای در خصوص هر محصولی که در ایران تولید میشه شما باید بدونید اینکه هر محصول باید دارای کد ISIC از وزارت صنعت داشته باشه و پروانه بهره بردای همان کد را وزارت صنعت به آن شرکت تولید کننده ارائه میکنه ، طبق قوانین وزارت صنعت ، پروانه بهره برداری 2 سال پس از تولید آزمایشی به آن واحد تولیدی پس از طی مراحل بازرسی و چک استانداردها ارائه میشود ، در نتیجه اینکه شرکتها یک شبه ادعای تولید محصول ایرانی را دارند عملا چه چیزی را تحویل مشتری میدهند باید دید .
اما در هرصورت قوانین در خصوص تولید شفاف است مثلا تولید کننده باید واحد تولیدی خودش را با طرح اولیه در وزارت صنعت به ثبت رسانده باشه و مجوز تولید که یا مونتاژ  را برای احداث کارخانه دریافت بکنه ، اما در این میان شرکتهای هستند که محصول مثل دوربین را داشتند مونتاژ می کردند بدون طی مراحل ثبت محصول و دریافت مجوز احداث یا توسعه خط تولید برای محصول مانیتور صنعتی با کد ISIc منحصر بفرد آن ، اعلام کرده اند که محصول ایرانی مانیتور صنعتی تولید می کنند.
لازم است که توضیح دهم که این ادعا از چند جنبه دارای اشکال است ، اول اینکه واحدی که پروانه بهره برداری برای محصولی را داره که کد ISIC آن در پروانه بهره برداری ثبت شده مجوز تولید و ارائه محصول دیگری را بدون دریافت مجوز نداره و اینکه صرفا چند تا پنل وارد بشه و برد روی آن سوار بشه نمیشه گفت که تولید قانونی در حال انجام است ،
دوم اینکه محصول باید دارای استانداردهای سازمان استاندارد باشه یعنی حداقل استانداردها رو برای ارائه به بازار داشته باشه ، خوب این محصولات که در کارگاههای دست ساز مونتاژ میشوند هیچگونه استانداری ندارند و خیلی جالب است که در بازار سعی می کنند خود را با برندهای معتبری مثل مانیتور فیلیپس مقایسه کنند و به  مشتریان قیمت پایین تر پیشنهاد می دهند تا مشتری فقط به دلیل قیمت که آنهم به دلایل عدم داشتن هیچ استانداردی است بخواهد که محصول ناقص را خریداری کند .
در نتیجه مشتریان محترم مطلع باشند که عملا یک کاردستی بدون هیچ پشتوانه ای خریداری می نمایند که مشخص نیست اساسا این کالا با چه استانداردهای مطابقت دارد.
این مسایل به دلیل ضعف در نظارت سیستم وزارت صنعت بر واحد های تولیدی و علاقه آنها به فعال نگه داشتن واحدهای به نام تولیدی است .
خیلی جای تعجب است که وقتی مانیتور فیلیپس یا هر برند خارجی دیگه بخواهد وارد کشور شود باید انواع تستها و آزمایشها و گواهینامه ها را از مراکز آزمایشگاهی معتبر خارجی و داخلی داشته باشد و حتی با دارا بودن انواع نشان استاندارد بین المللی روی محصول باز سازمان استاندارد برای هربار واردات در خواست گزارشات تست و یا
حتی ارسال به آزمایشگاه همکار جهت تست ها را داشته باشد ، اما برای ادعای های مونتاژ شرکتها که به مشتریان دولتی پیشنهاد می دهند و مسله تولید داخل بودن را مطرح می نمایند هیچگونه نظارتی ندارند و حتی بعضی سازمانهای دولتی خودشان  قوانین سازمان استاندارد را نقض میکنند و علی رغم اینکه مجاز به خرید کالا بدون نشان استاندارد نیستند به این موضوع توجه نکرده و احتمال بروز خسارت از طریق خرید مانیتورهای بدون استاندارد را افزایش می دهند.
keyboard_arrow_up